وقتی برای اولین بار قرار شد که آقای شعبانی فرد ( مسئول وقت فدراسیون بیلیارد ) در مراسم اختتامیه مسابقات بیلیارد تهران در باشگاه سیمرغ 2 به مدیریت حاج آقای صمدی حضور یابد با نوشتن پلاکاردی به ایشان خیر مقدم گفتیم .

وقتی ورود ایشان را با اعوان و انصار دیدیم از ذهنمان گذشت که آیا میتوان از این دیواره گذشت ؟ وقتی سخنرانی رئیس را گوش کردیم دیدیم بیشتر شبیه است به خودنمائی و رجز خوانی !! وعده هائی هم دادند که به " سَرِ خرمن " حواله میشد .

وقتی ضرب گرفتن مرشد و بچه مرشد را در حضور آقای رئیس دیدیم برایمان این سئوال مطرح شد :
رابطه بیلیارد با اینها چیست ؟

با این حال در سایت اینترنتی " آکادمی جهانی بیلیارد ادیبان
www.adibon.com " مقاله ای را نوشتیم با عنوان " آقای رئیس خوش آمدید " و نکته اصلی را یادآور شدیم که اگر کمکی از دستمان بر آید به سهم خود و در جهت پیشرفت بیلیارد انجام دهیم .

" چند سال بعد( 19/3/1388 ) آقای احمد ارشدی معاون توسعه و منابع سازمان تربیت بدنی خطاب به رؤسای هیأتهای حاضر در مجمع سالیانه فدراسیون بیلیارد گفت : خواسته های خود را بیان کنید تا پس از کارِ کارشناسی مطالبات شما اجرایی شود . ما موظف هستیم برنامه ها و سخنان شما را بشنویم ، مسائل و مشکلاتتان را مورد بررسی قرار دهیم و خواسته هایتان را جهت توسعه ورزش کشور برآورده سازیم . سازمان تربیت بدنی از هرگونه پروژه های تحقیقاتی کاربردی استقبال می کند و فدراسیون بیلیارد چنانچه طرحی دردست داشته باشد ، این امکان در سازمان وجود دارد که این طرحها را اجرایی نماید ".

متذکر میشویم که معمولاً پروژه ها ابتدائاً در مرحله نظریه پردازی هستند و در صورت حمایت ، برخی از آنها میتوانند سریعتر به مرحله کاربردی برسند . حال اگر فدراسیون طرح نداشته باشد باید بیلیارد را تعطیل کرد ؟

به یاد " محصولات فرهنگی " ادیبان افتادیم که با چه نامهربانی هائی از سوی رئیس فدراسیون و تیم همراهش طی چند سال گذشته روبرو شده است . رئیس بیلیارد تهران هم که چند سال است ورود ما را به مسابقات بیلیارد ممنوع کرده اند .

در تاریخ 19/3/1388 یعنی درست در اوج بحبوحه رقابت های انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری اسلامی ایران تغییر نام فدراسیون بولینگ و بیلیارد به " کیو اسپرت " در مجمع عمومی سالیانه فدراسیون که در تهران و در سالن همایش های آکادمی ملی المپیک در مجموعه ورزشی انقلاب برگزار شد ، به تصویب رسید .

مدتی بعد آقای محمد رضا کاظمی که ریاست بیلیارد اصفهان را بر عهده دارد در گفتگو با خبرگزاری فارس اظهار داشت: به دلیل اینكه بیلیارد نام جامعی برای این ورزش كه شاخه‌های مختلفی را در خود جای داده است نبود، فدراسیون تصمیم گرفت به جای واژه بیلیارد از واژه كیو اسپرت استفاده كند . ایشان افزود كه ایران از جمله كشورهـایی بـوده كه در گـذشته قهرمانان بسیاری در این رشته‌ها داشته و میزبان مسابقات بزرگی بوده است ( خبرگزاری فارس شماره 881002025 بتاریخ چهارشنبه 2 دی ماه 1388 ) .

خودشان بریدند و خودشان دوختند و کیو اسپـرت را بجایش پوشیده اند و بـرای خودشـان هم لابد نوشـابه بـاز کرده اند . راستی " کیو اسپرت " را از کجایشان در آورده اند ؟ مگر قرار نبود که " فارسی را پاس بداریم !! "
در ضمن ایران در چه تاریخی قهرمانان بسیاری در این رشته داشته است ؟ 2 تا از آنها را نام ببرید !!

آقای شعبانی فرد که در ابتدا بعنوان سرپرست فدراسیون تعیین شده بودند ( طبق اطلاعیه دادستانی ، رئیس قبلی – آقای مهر عبداللهی - بعلت انجام جرائمی زندانی شده بود ) با انجام انتخاباتی دیر هنگام به ریاست فدراسیون رسید ، هر چند برخی این انتخاب را غیر قانونی دانسته و در این رابطه گروهی از دست اندرکاران بعنوان اعتراض نسبت به این امر استعفای دسته جمعی دادند و متن این استعفا نامه را برخی از جراید درج کردند و دیگر حرفی از مبانی اعتراض شنیده نشد .

چند سال از این ماجرا گذشت تا رئیس اسبق سازمان تربیت بدنی ( آقای محمد علی ابادی ) طی مصاحبه ای اعلام کرد : "بررسی‌های صورت گرفته نشان می‌دهد ، اکثر انتخابات هیأت‌های ورزشی که در استان‌ها صورت می‌گیرد ، اصلاً انتخابات نیست و صوری است . متأسفانه در انتخابات بعضی هیأت‌های ورزشی افرادی انتخاب می‌شوند که نه تنها توان مدیریتی و مالی و اداره هیأت را ندارند، بلکه حتی از فدراسیون حقوق هم طلب می‌کنند.

معلوم میشود که حاکمیت زرمداران را اصل دانسته و از شایسته سالاری فاصله گرفته خواهد شد .

در مصاحبه ای آقای شعبانی فرد رئیس فدراسیون بیلیارد گفت : 2 میلیون بیلیارد باز در ایران فعالیت دارند (به نقل از باشگاه خبری فارس «توانا» بشماره 8803181060 بتاریخ 19/3/1388 .

هر چند دبیر فدراسیون در مصاحبه با روزنامه مردم سالاری در شماره 1880 گفته بود : در حال حاضر 3/5 میلیون نفر در باشگاه های مختلف کشور مشغول به فراگیری و فعالیت در این رشته ورزشی هستند که این امر می تواند پشتوانه بسیار مناسبی برای تیم های ملی به شمار رود . کریم زاده در حاشیه برگزاری مسابقات بولینگ و بیلیارد قهرمانی کشور در این مورد گفت : پس از تحقیقات زیاد و کسب اجازه از مراجع مختلف و مرتبط نام فدراسیون بولینگ و بیلیارد به فدراسیون بولینگ و کیواسپورت تغییر یافت .

همانطوریکه ملاحظه می فرمائید تنها 3300000 نفر بازیکن اختلاف آماری در گفتار این دو مسئول در یک فدراسیون است .

"علی اکبر شعبانی فرد" که سمت ریاست فدراسیون بولینگ و بیلیارد را هم بر عهده دارد، در گفت و گو با خبرنگار ورزشی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) - منطقه مرکزی، افزود: روسای فدراسیون های ورزشی در صورتی که از فدراسیون های مربوطه حقوقی دریافت نکنند، می توانند در سایر سمت های دولتی مشغول به کار باشند.

وی ادامه داد: من هم در فدراسیون بولینگ به عنوان یک پست افتخاری مشغول به خدمت به جوانان خواهم بود و امیدوارم با کمک سایر مسئولان بتوانم در رشد و توسعه ورزش کشور مؤثر باشم. شعبانی فرد در مورد وضعیت فدراسیون بولینگ و بیلیارد گفت: گرایش ما بیشتر به سمت رشته بولینگ است، ورزش های چوبی هم که تحت عنوان (بیلیارد) شناخته می شوند زیر نظر فدراسیون فعالیت می کنند .
زمان مخابره : 19/3/1388 - 11:0:28 کد خبر: 534790

دبیر فدراسیون کیواسپرت و بولینگ از نظارت کامل این فدراسیون بر فعالیت و عملکرد باشگاههای ورزشی بولینگ و بیلیارد در سطح کشور خبر داد و گفت: فدراسیون به صورت کامل ، آشکار و پنهان تمام فعالیت های باشگاهها را تحت نظارت دارد . وی گفت : در هر باشگاهی که کار خلاف انجام شود ، باشگاه را تعطیل می کنیم .

وی تعداد باشگاه های فعلی مجوز دار در کشور را یک هزار و 150 باشگاه اعلام کرد و گفت: در حال اعطای مجوز به 15 باشگاه دیگر نیز هستیم . وی افزود که جامعه به ورزش بولینگ و بیلیارد نگاه اشرافی گری دارند http://www.irna.ir/View/FullStory/?NewsId=741347

بهتر بود ایشان آمار واقعی باشگاه های فعال بیلیارد را ارائه میدادند و آماری هم از تعداد باشگاه هائی که در زمان مسئولیت ایشان به تعطیل کشیده شده است بیان میکردند و دست آخر فهرستی از باشگاه هائی که کار خلاف انجام داده اند را منتشر میکردند . آیا فقط 15 درخواست برای تأسیس باشگاه بیلیارد دارند ؟

ایشان که حتی در مقام سخنگوی روابط عمومی فدراسیون هم نیستند چگونه به خود اجازه میدهند که سخنگوی جامعه شده و در تحلیلی مارکسیستی بگویند که جامعه به بیلیارد نگاه اشرافی گری دارد و جامعه را دو دسته کنند و این در حالی است که در مصاحبه ای گفته اند ایران 3/5 میلیون بازیکن بیلیارد دارد .

البته منظور ایشان از کار خلاف را نفهمیدیم و اگر یکی از این خلاف ها را انجام قمار در باشگاه ها بدانیم اعلام آمادگی چند باره میکنیم که در صورت وجود اراده در مسئولین برای رفع این معضل حاضریم به اتفاق بازرسینی مورد اطمینان از جانب مسئولین به باشگاه های خلافکار و مشهور در این زمینه رفته و از مدت زمان چندین ساله انجام این فعل حرام گزارش مبسوطی را تهیه و تقدیم داریم و امیدواریم این ننگ از دامان بیلیارد پاک گردد .

این سئوال همچنان باقی است که مسئولیت اجرای احکام تعطیل کردن باشگاه بیلیارد با کیست ؟ فدراسیون ، حراست ، اماکن ، تربیت بدنی ...

" علی اکبر شعبانی فرد که سمت ریاست فدراسیون بولینگ و بیلیارد را هم بر عهده داشت ، در گفت و گو با خبرنگار ورزشی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) - منطقه مرکزی : روسای فدراسیون های ورزشی در صورتی که از فدراسیون های مربوطه حقوقی دریافت نکنند، می توانند در سایر سمت های دولتی مشغول به کار باشند .
وی ادامه داد: من هم در فدراسیون بولینگ به عنوان یک پست افتخاری مشغول به خدمت به جوانان خواهم بود و امیدوارم با کمک سایر مسئولان بتوانم در رشد و توسعه ورزش کشور مؤثر باشم . شعبانی فرد در مورد وضعیت فدراسیون بولینگ و بیلیارد گفت: گرایش ما بیشتر به سمت رشته بولینگ است، ورزش های چوبی هم که تحت عنوان (بیلیارد) شناخته می شوند زیر نظر فدراسیون فعالیت می کنند ".

اولاً ایشان در مقامی نیستند که بگویند آیا میتوانند در سایر سمت های دولتی مشغول به کار باشند یا نه و تکلیف در این باره بر عهده مسئولین اجرائی و مفسران " قانون موسوم به دو شغله ها " است .
ثانیاً ایشان که ریاست فدراسیون را گرفتند نمیبایستی گرایش بیشتری به یک سمت از مسئولیت خویش داشته باشند . البته ایشان قبل از ریاست مرتباً تکرار میکردند که برای بدست آوردن بخشی از 76 مدال موجود برای رشته بیلیارد آمده اند . اگر هم به یک مقام دومی مکسوب در مسابقات جزیره کیش میبالند متذکر میشویم که این مسابقات خالی از بازیکنان مطرح آسیائی بود و بازیکنی هم که این مقام را بدست آورد دست پرورده این فدراسیون نیست و از مدتها قبل و بارها و بارها در کشور مقام نخست را بدست آورده بود .

نظر ادیبان بر این است که بیلیارد به تنهائی آنقدر گسترده است که باید دارای تشکیلاتی مستقل باشد و بر این نکته بارها و بارها تأکید کرده ایم . ضمناً معتقدیم که بیلیارد را در 3 سطح میتوان توسعه داد . 1 – همگانی 2- باشگاهی 3 – قهرمانی ( حرفه ای و غیر حرفه ای ) و برای هر یک از این سطوح تعریفی خاص و هدف یابی جداگانه ای لازم است .

ثالثاً ایشان افاضه فرموده اند که ورزش های چوبی تحت عنوان بیلیارد شناخته میشوند که شاید قیاس به نفس فرموده و خود را محـور مطلق شناخت انگاشته اند و دربـاره ایشـان و آندسته از افـرادی که اهرم قـدرت در دستشان بود و توانستند نـام بیلیارد را به " کیو اسپرت " تغییر بدهند و معادل فارسی آنرا ورزشهای چوبی بنامند میگوئیم : خدا را شکر که شما مسئول فرهنگستان زبان و ادب فارسی نشده اید ، هر چند که به سهم خود تیشه به ریشه زبان فارسی زده اید (سایت ادیبان ـ مقاله " سرانجام بیلیارد را کیو ... کیو ... خواهند کرد " ).

" در خبرها آمده است : گروهی از مدیران و رؤسای فدراسیون های ورزشی به واسطه دوشغله بودن از پست ریاست و دیگر عناوین استعفاء داده‏اند ".

این مسئله ای تازه نیست بلکه از زمان شکل‏گیری مجامع انتخاباتی در فدراسیون‏های ورزشی و در تمامی ادوار از جمله ریاست آقایان هاشمی‏طبا ، مهرعلیزاده و علی‏آبادی بر سازمان تربیت بدنی همواره رسم بوده که از رؤسای فدراسیون‏های ورزشی و مدیران ستادی البته عمدتاً برای حفظ شأن‏ آنها خواسته میشد که داوطلبانه استعفاء دهند و در غیر این صورت شیوه برکناری برای آنها به کار گرفته میشده است .

نکته حائز اهمیت دیگر این است که : بحث مجامع انتخاباتی هم از مباحث چالشی است . قرار بر این بوده است که انتخاب افراد بر اساس ضابطه باشد و رابطه ای در کار نباشد که این مورد در بیلیارد بنظر میرسد که کاملاً برعکس انجام شده است و حاکمیت این رابطه تا حدی بوده است که مسئولیت فدراسیون بیلیارد از بدو تأسیس تا کنون چندین بار دستخوش تغییرات وسیع گردیده است و هنوز که هنوز است هیچکدام از مسئولین به کار گماشته شده سر رشته ای از بیلیارد نداشته اند و از اهالی بیلیارد نبوده اند .

لازم به یادآوری است که مسئولیت بیلیارد استان تهران از ابتدا با آقای شاپور قربانی بوده است و عقیده رائج بر این است که ایشان آمده اند که بیلیارد را نابود کنند و یکی از دلائل ارائه شده هم تعداد باشگاه های به تعطیل کشیده شده در تهران در زمان مسئولیت این فرد بوده است .

رئیس قبلی فدراسیون و رئیس بیلیارد تهران سالهای سال به باشگاه داران قول دادند که ساعت کار باشگاه ها را تغییر دهند و در عمل حتی قادر به اجرای این یک مورد نیز نشده اند و اگر قرار است این رؤسا اینقدر بی عرضه باشند همان بهتر که نباشند و یا به قول حاج آقای صمدی مدیر باشگاه تعطیل شده بیلیارد سیمرغ 2 ، تا وقتی ساعت کار باشگاه اصلاح نشود من ترجیح میدهم که باشگاهم تعطیل باشد .

یک مشکل دیگر این است که رئیس سازمان تربیت بدنی میتواند نتیجۀ انتخابات مجامع ورزشی را وتو نماید که این امر بسیار چالش برانگیز است .

بارها و بارها مخالفت خود را با خصوصی سازی اعلام کرده ایم و معتقدیم که " مردمی سازی " باید محور کار باشد و در انتخاب مسئول فدراسیون بیلیارد ، آراء تخصصی ملاک قرار گیرد تا از انحصارات دولتی و باند بازیهای رایج خلاص شویم .

" خبر : " آقای علی سعیدلو ریاست سازمان تربیت بدنی طی حكمی آقای سعید صمدی را به عنوان سرپرست فدراسیون بولینگ و كیواسپرت منصوب كرد.در این حکم آمده است: نظر به تعهد، تجربه و به استناد اختیارات ذیل ماده 10 اساسنامه فدراسیون‌های ورزشی جناب عالی را به عنوان سرپرست فدراسیون بولینگ و كیواسپرت منصوب می‌نمایم . لازم است با هماهنگی معاون سازمان و رئیس مركز توسعه ورزش قهرمانی و حرفه‌ای ضمن انجام امور محوله حداكثر ظرف مدت شش ماه نسبت به فراهم نمودن مقدمات و برگزاری انتخابات فدراسیون اقدام فرمایید ". خبرگزاری ایرنا
کد خبر: 534790 زمان مخابره: 19/3/1388 – 11:0:28" .

لازم به ذکر است که آقای صمدی پیش از این به عنوان نایب رئیس این فدراسیون فعالیت می‌كرده اند و در بخشی از زمان وقوع این نابسامانی ها حضور داشته است . آقای شعبانی فرد هم ابتدا با حکمی مشابه از سوی رئیس قبلی سازمان تربیت بدنی برای 6 ماه بعنوان سرپرست معرفی شدند و بعد از مدتها که از تاریخ موعود گذشت با تمهیداتی باعث شدند که در انتخابات به عنوان رئیس فدراسیون بیلیارد دست پیدا کنند .

" خبر: " نباید از 76 مدال آسیایی این رشته ها به سادگی گذشت .
آقای شعبانی فرد بارها به تعداد مدالهای رشته های مختلف بولینگ و بیلیارد اشاره کرده و نقش بانوان را برای کسب این مدالها بسیار مهم برشمرده بود .ایشان میگفت : نامه های مختلفی به مسوولان و مراجع تقلید ارسال و نقطه نظرات آنها را دریافت کردیم و هیچ یک منعی برای گسترش این رشته اعلام نکرده اند . البته نقطه نظرات خود را درخصوص رعایت مسائل شرعی اعلام کردند که خوشبختانه تمام این مسائل رعایت می شود . رییس فدراسیون بولینگ و بیلیارد از سال ‪ 88 به عنوان سال جهش این فدراسیون نام برد و افزود : کاری خواهیم کرد که پرچمدار این رشته ها در غرب آسیا باشیم ".
" خانم زهره مرزوقی نائب رئیس فدراسیون بیلیارد گفت : به دلیل مشکلات مالی درسال گذشته ( 87 ) نتوانستیم در هیچ یک از رقابتهای برون حضور پیدا کنیم .
نایب رئیس بانوان فدراسیون بولینگ و بیلیارد از حضور تیم ملی بانوان در مسابقات تایوان و مسابقات جهانی هند خبر داد و گفت : تیم ملی بانوان کشورمان برای حضور موفق در رقابتهای گوانجو برنامه های ویژه ای را در دست اقدام دارد . سالن بیلیارد مجموعه ورزشی آزادی هم كه در حال حاضر مجهز شده در اختیار تیم ملی مردان است ، ضمن اینكه ملی پوشان بانوی كشورمان برای حضور در این مكان نیز با مشكل اِسكان و رقت و آمد مواجه هستند . وی مسابقات قهرمانی جوانان آسیائی سنگاپور ، مسابقات آسیایی داخل سالن ویتنام و رقابت های گوانگجو (21آبان ) را از مهمترین رویدادهای پیش روی فدراسیون نام برد ." انتهای خبر / خبرگزاری جمهوری اسلامی ( ایرنا ) / کد خبر 534790 و نقل از سایت سازمان تربیت بدنی ایران sport.ir 13:05 - یکشنبه 30 فروردین 1388 / شماره : 6484 " .

بنظر شما چند درصد از وعده های فوق در سال 88 به عمل آمد ؟
اگر اطلاع ندارید ما میگوئیم : صفر در صد

لازم است که این مسئله هم در نظر گرفته شود :
حكم بازی بیلیارد :
http://www.askdin.com/showthread.php?t=387

امام: هرچه از آلات قمار محسوب شود بازی با آن حرام است
بهجت : با برد و باخت حرام قطعی است بدون آن احتیاط واجب در ترک آن است
تبریزی:بازی با آلات قمارچه با برد و باخت مالی باشد یا بدون آن جایز نیست
خامنه ای : بازی با آلات قمار جائز نیست و تشخیص موضوع با مکلف است
خوئی : اگر از آلات قمار است حرام است
سیستانی : اگر در عرف محل از آلات قمار نباشد بازی بدون برد و باخت با آن مانعی ندارد
صافی:اگر از آلات قمار باشد بازی با آن هر چند بدون برد و باخت باشد حرام است
فاضل: بازی با وسائلی که عرفاً آلت قمار باشد مطلقاً جائز نیست
مکارم: هر گاه از آلات قمار خارج شده باشد و در نزد عرف یک از وسیله سرگرمی محسوب شود
بازی با آن بدون برد و باخت اشکا ل ندارد
نوری همدانی : جائز نیست

از اینکه سایت نامبرده اسائه ادب کرده و نام حضرات و آیات عظام را اینگونه درج کرده است معذرت میخواهم .

" علی آبادی : متأسفانه سیاست ورزش ایران از ابتدا تا به حال به اینگونه بوده كه مسئولان هیچگاه در رده تیم‌های پایه سرمایه‌گذاری نكرده‌اند . ریشه اصلی این موضوع بیشتر از هرچه متوجه ضعف شدید در ورزش مدارس كشور است ".
سئوال ما این است : شما قرار است در زمینه رشد بیلیارد در مدارس و مراکز آموزشی چه بکنید ؟

« مطالبی از سایت فدراسیون بیلیارد 25/9/88 - 1/10/88 »
" طی حکمی از سوی سعید صمدی، سرپرست جدید فدراسیون بولینگ و کیواسپرت جمهوری اسلامی ایران، بهمن ژاژیانی بعنوان مدیر تیم های ملی فدراسیون انتخاب شدند.در این حکم آمده است نظر به سوابق و تجارب ارزنده جنابعالی به موجب این حکم به عنوان مدیر تیم های ملی منصوب می شوید.همچنین در جلسه فوق از زحمات سعید محتشم، مدیر اسبق تیم های ملی تقدیر و تشکر بعمل آمد .

طی حکمی از سوی سعید صمدی ، سرپرست فدراسیون بولینگ و کیو اسپرت ، محمد مهدی اسدی بعنوان دبیر فدراسیون منصوب شدند.در این حکم آمده است، نظر به تجارب و سوابق ارزنده جنابعالی به این سمت منصوب میشوید. امید است در سایه پروردگار متعال شاهد فعالیت ها و موفقیت های روزافزون شما باشیم ".

بشتابید که کمتر از 6 ماه تا انتخاب رئیس جدید فدراسیون بیلیارد زمان باقی است .

" در جلسه مشترک مدیران فدراسیون با ریاست سازمان تربیت بدنی معاون رییس جمهور و رییس سازمان تربیت بدنی گفت : بولینگ وبیلیارد نیاز به بازنگری وبازسازی دارد و این موضوع باید به سرعت و حداکثر ظرف ۱۵ روز آینده صورت گیرد .
به گزارش پایگاه خبری ورزش ایران ،دکتر علی سعیدلو در نشست بررسی عملکرد فدراسیون بولینگ وبیلیارداظهار داشت : رشته بولینگ وبیلیارد با آنکه بسیارمفرح وجذاب است اما هنوز از جایگاه خاصی در کشورمان برخوردار نیست و در بعد همگانی نیز موفق عمل نکرده است. دکتر سعیدلو اظهار داشت : با توجه به مطالعاتی که شده است بولینگ وبیلیارد نیاز به تغییراتی دراساسنامه کمسیون ماده 5 دارد تا مجوزها بانظارت بیشتر سازمان تربیت بدنی و فدراسیون ها در اختیار مردم قرار گیرد، سعی می کنیم برای رفع مشکلات از مهندسی ورزشی استفاده کنیم. وی یادآور شد : آمادگی کامل دارم تا شخصاً طرح ها ومطالعات و پیشنهادات منطقی را مطالعه وبررسی کنم وبا تصمیمات منطقی به رفع مشکلات فدراسیون ها کمک نمایم ".

نظر به اینکه آقای سعیدلو اعلام آمادگی کامل کرده اند تا شخصاً طرح ها و پیشنهادات منطقی را مطالعه و بررسی کنند نگارنده این سطور را بر آن داشت تا گوشه ای از نقطه نظرات خود را در رابطه با بیلیارد طرح و چنانچه تصمیم به آگاهی بیشتر از مواضع ما داشته باشند ایشان را ارجاع میدهیم به " مقالات ادیبان در سایت اینترنتی آکادمی جهانی بیلیارد ادیبان www.adibon.com ".

البته تعیین ضرب الاجل 15 حداکثر روزه برای بازسازی و بازنگری بیلیارد را غیر منطقی و شتابزده میدانیم و یادآور میشویم که : به عمل کار برآید به سخنرانی نیست .

غرض از ارجاع ایشان به سایت اینترنتی ادیبان نیز در راستای همگامی با طرح " دولت الکترونیک " است . قبلاً مقالات ادیبان را پرینت گرفته و روی میز آقای رئیس قبلی بیلیارد میگذاشتند و چند سال گذشت و وعدۀ دیدار حضوری با ایشان میسر نگردید هر چند اعوان و انصار ایشان بارها تماس گرفته و گفتند در آینده نزدیک این امر صورت میگیرد اما دریغ از یک تلفن مستقیم از جانب آقای رئیس . شاید از ریاستشان کم میشد ؟

بارها و سالهای متمادی و از بدو تأسیس فدراسیون پیشنهاد راه اندازی سایت اینترنتی اختصاصی برای فدراسیون بیلیارد بصورت رایگان از طریق ادیبان اعلام و هرگز مورد عنایت دست اندرکاران واقع نگردید و آخرین باری که این پیشنهاد در حضور آقای نصرالله جعفری و خانم مرزوقی که هر کدام مقام نایب رئیس فدراسیون بیلیارد را در بخش بانوان بعهده داشتند مطرح گردید آقای جعفری جواب دادند که فدراسیون رأساً اقدام به راه اندازی سایت کرده است و ادیبان برای اثبات بیعرضگی آنان در پرداخت بموقع وجه از بابت تمدید دامنه bbfiran این دامنه را بنام خویش خریداری کرد و مدتها بخاطر آن تهدید شدیم و شاید هم بخاطر این دامنه بود که بیلیارد تبدیل شد به " کیو اسپرت " و یا بخاطر هماهنگی با آمریکائی ها که میگویند " کیو اسپرت " ( سایت ادیبان ـ مقالۀ
خارجی ها ، خیلی ممنون ).

دبیر فدراسیون بیلیارد هم توزیع محصولات فرهنگی ادیبان را مؤکداً قدغن کردند در صورتیکه این محصولات درباره مقررات بازی های سیاه سرسناس و 9 طلائی و ... بوده است آن هم تنها برای بازیکنانی که مایل هستند با روش ادیبان بیلیارد را بازی کنند .
شما هم میتوانید این محصولات فرهنگی را که نسخه ای از اولین چاپ آنرا به مسئولین فدراسیون تقدیم کرده ام مطالعه نموده و چنانچه اشکالاتی بنظرتان میرسد اعلام دارید تا تصحیح شود .

چند نکته را بگویم درباره مطالبی که ظرف چند روزه اخیر در سایت رسمی فدراسیون بیلیارد گذاشته اند . تغییرات صورت گرفته در قالب سایت فدراسیون آنرا جذاب تر کرده است و آنرا برای اطلاع رسانی کاملاً مفید میدانیم و اگر لازم بدانید نواقص آنرا نیز بازگو خواهیم کرد :
ابتدای بخش تاریخچه بیلیارد را ترجمه ای از متون غربی میدانیم و آن را یک تحریف آشکار تاریخی از جانب اجانب میدانیم که ناآگاهان به آن دامن میزنند .مناسب است حذف گردد .
در شرح وظایف کمیته تجهیز حرفی از خرید داخلی و حمایت از تولیدکنندگان داخلی نیست .
در شرح وظایف کمیته فنی آمده است : شركت افراد زیر 21 سال و بالای 21 سال (حداكثر تا40 سال ) در مسابقات مجاز می باشد
پس پیشکسوتان چه کاره اند ؟

در شرح وظایف کمیته انضباطی آمده است : پیشگیری از تضییع حقوق جامعه ورزشی بولینگ و بیلیارد و افراد
از همینجا اعلام می شود که ممنوعیت ورود ادیبان به مسابقات بیلیارد استان تهران یک نمونه بارز از تضییع حق مسلّم ادیبان است اما چون این یک مسئله فردی است درخواست رسیدگی به تضییع حقّ جامعه بیلیارد بازان توسط تلویزیونی ها ، روزنامه ها ، و ... را داریم .
ترجمه بخش مقررات بازیها بسیار ضعیف انجام شده است و نیاز به بازنگری دارد .

رییس سازمان تربیت‌بدنی در پاسخ به سئوالی در مورد مشکلات مالی هیأت‌های ورزشی ، با بیان این که سازمان تربیت‌بدنی توان حمایت مالی از هیأت‌های ورزشی را ندارد و مشکل مالی در کل ورزش کشور هست گفت : برای رفع این معضل طرح جدیدی در دست داریم که بر اساس آن مشخصاتی را برای کاندیداهای ریاست هیأت تعیین کرده‌ایم که داشتن توان و بنیه مالی مدیریتی برای تهیه و گشایش منابع مالی از جمله آن‌هاست.
علی آبادی افزود : با اجرایی شدن این طرح ، تنها مدیران ادارات ، شرکت‌ها و کارخانجات می‌توانند برای هدایت هیات‌ها وارد عرصه رقابت شوند و نه تنها هیأت برای پرداخت حقوق و مزایای آن‌ها با مشکل مواجه نخواهد شد، بلکه حتی قادر خواهند بود که مسائل هیأت خود را تأمین کنند . كدخبر: ۷۸۱۹۱تاریخ انتشار: ۲۵ تیر ۱۳۸۸ - ۲۰:۴۴ روزنامه عصر ایران ".
" افشارزاده دبیر کمیته ملی المپیک گفت : موضوع مهم دیگر این است که در کمسیون ماده 5 باید فدراسیون نقش به سزایی داشته باشد تا از این طریق درآمدزایی برای فدراسیون حاصل شود ".

خب ، از یکی ـ دو جا دُم خروس پیدا شد . نکند همه این حرف ها برای درآمد زائی باشد !!!

از آنجائیکه این مقامات برای هیچکس دائمی نیست میگوئیم : برای خدا کار کنید نه برای خرما ، تا شامل این دعا نشوید : آقای رئیس ، خدا نه حافظ .


ورزشکار باشید ... ورزش یار باشید
پی نوشت : بمنظور جلوگیری از سوء استفاده وسواس ها ، خناس ها ، شیاطین و اذناب آنها ، دو دوزه بازان و دورقاب چین ها لازم است برائت خود را از تمام آنها اعلام دارم و به شما هم پیشنهاد میکنم از گمراهان یاری مجوئید .

والسلام علی من التبع الهدیمنابع :

خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران

خبرگزاری دانشجویان ایران ( ایسنا )

خبرگزاری فارس

پایگاه خبری ورزش ایران

سایت سازمان تربیت بدنی

سایت اداره کل تربیت بدنی استان مرکزی

سایت فدراسیون بیلیارد

آکادمی جهانی بیلیارد ادیبان

روزنامه مردم سالاری

عصر ایران

تابناک